Przerwy w szkole

1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 - 11.30
przerwa obiadowa
5. 11.50 - 12.35
przerwa obiadowa
6. 12.50 - 13.35
7. 13.45 - 14.30
8. 14.40 - 15.25

Na stronie

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Venray, Holandia 2006 - Wizyta robocza

20121201-venrayKolejna wizyta robocza Publicznego Gimnazjum nr 1 w ramach Programu Sokrates Comenius miała miejsce w holenderskim miasteczku Venray niedaleko niemieckiej granicy. Zaprzyjaźnieni nauczyciele pod kierunkiem p. Ingrid Keller – Russell pełniącej funkcję koordynatora trzyletniego projektu debatowali nad koncepcją dalszej współpracy.

Wizytę zdominowała praca koncepcyjna – podsumowanie dotychczasowych efektów oraz wytyczenie, a następnie uszczegółowienie dalszej wymiany międzynarodowej zaprzyjaźnionych w projekcie szkół z Holandii, Francji, Niemiec, Rumunii i Polski. Interesujący pomysł współpracy zaproponował przedstawiciel delegacji niemieckiej. Program „Albatros”, w którym uczestniczy jego szkoła promuje uświadomienie uczniom wszystkich stadiów powstawania określonego produktu oraz zawodów niezbędnych w całym cyklu produkcyjnym łącznie z marketingiem i sprzedażą. Uczestnikom spotkania zaprezentowano różne wersje zegarów, które wytworzyli jego uczniowie.

Miejscem pracy uczestników „Comeniusa” podczas opisywanej wizyty była imponujących rozmiarów szkoła Raaylan College. Zwiedzanie jednego z budynków zajęło kilka godzin. Standard architektoniczny, ale przede wszystkim wyposażenie szkoły może budzić tylko naszą zazdrość. Dość wymienić: 450 komputerów, kadrę pedagogiczną w liczbie 243 nauczycieli na 2500 uczniów. A wszystko odbywa się w przestronnych klasach o szklanych ścianach i licznych pracowniach, w których uczniowie przygotowują się do wykonywania zawodów wynikających z ich predyspozycji np.: pracownia mechaniki samochodowej, obróbki metalu, drewna, rzeźbiarstwa, malarstwa, rolnictwa, fryzjerstwa, opieki nad małymi dziećmi i ludźmi starszymi, gospodarstwa domowego, elektroniki, informatyki.

Szkoła pracuje z dwoma przerwami, a lekcje trwają po 50 minut. Po dzwonku uczniowie tylko zmieniają sale. To co nas szokowało to przede wszystkim: czystość utrzymywana przez samych uczniów w ciągu dnia pracy mimo znacznie większej swobody zachowania, znaczna przewaga męskiej części kadry nauczycielskiej, zieleń wokół szkoły, setki rowerów na szkolnych parkingach, imponujących rozmiarów obiekty sportowe i multimedialna biblioteka wyposażona w kilkadziesiąt komputerów.

Oprócz absorbujących posiedzeń Holendrzy zaproponowali swoim gościom zwiedzanie Liberty Park,  Muzeum Wojny i Oporu i największą w Europie ekspozycję pojazdów militarnych Marshalla umieszczoną na 13 hektarach w miejscowości Overloon.

O szkole

szkola-obraz

Budynek szkoły stoi w północnym krańcu wyspy będącej ośrodkiem najstarszej części miasta. Usytuowany jest przy uliczce otaczającej z trzech stron monumentalną bryłę orientowanej kolegiaty, która stanowi północne zamknięcie wydłużonego rynku.

Więcej...

Patron szkoły

klaudyna

Klaudyna Potocka urodziła się 27 sierpnia 1801 roku w Kórniku, jako córka Ksawerego i Justyny z Dzieduszyckich. Urodziła się w małym domku. Dziś ten pierwszy po lewej stronie budyneczek przyzamkowy, sympatycznie nazywany „Klaudynówką"

Więcej...

Polecane strony

logoPultuskszkola z klasasocrates-comenius

logo-seoZapraszamy do zapoznania się z raportem z ewaluacji szkoły w ramach programu System Ewaluacji Oświaty.

Więcej...