Przerwy w szkole

1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 - 11.30
przerwa obiadowa
5. 11.50 - 12.35
przerwa obiadowa
6. 12.50 - 13.35
7. 13.45 - 14.30
8. 14.40 - 15.25

Na stronie

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

Hiszpanie z wizytą u Klaudyny

20121202-Polska

Uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku od kilku lat realizują projekty edukacyjne w ramach programów: Socrates Comenius i Comenius. Dzięki nim nie tylko nawiązali mnóstwo kontaktów i zawarli cenne przyjaźnie, ale też odbyli zagraniczne podróże do Holandii, Francji, Rumunii, Niemiec, i (ostatnio) do Hiszpanii.

W marcu ubiegłego roku 22-osobowa grupa gimnazjalistów i 5-ro nauczycieli  z "Jedynki" przez 10 dni była gościem partnerskiej szkoły w hiszpańskim mieście Posadas, realizując zadania projektu językowego programu Comenius "Uczenie się przez całe życie". Wszyscy wrócili z ogromnym bagażem doświadczeń, niezapomnianych przeżyć, wrażeń i wspomnień.

W maju bieżącego roku pułtuska "Jedynka" gościła 24 - osobową grupę hiszpańskiej młodzieży i nauczycieli, którzy przyjechali z rewizytą. Program ich 10-dniowego pobytu był bardzo bogaty, różnorodny. Uczniowie i nauczyciele nie tylko realizowali zadania projektu, ale poznawali też Pułtusk oraz różne piękne zakątki naszego kraju. W jednym z ubiegłorocznych majowych numerów Tygodnik Pułtuski zamieścił fragment dziennika z podróży po Andaluzji grupy Comenius z PG1.

Poniżej dziennik dokumentujący pobyt hiszpańskiej grupy Comenius w Polsce i Pułtusku.

Dzień 1. /poniedziałek, 16 maja

Późne popołudnie. Samolot hiszpańskich linii lotniczych ląduje na warszawskim Okęciu. Przylecieli. Ok. godz. 21.00 autokar z gośćmi zajeżdża pod budynek PG1, gdzie już czekają nasi uczniowie i ich rodzice, to oni gościć będą w swoich domach hiszpańską młodzież przez 10 dni ich pobytu w Polsce.

Powitanie jest niezwykle serdeczne.

Dzień 2. / wtorek, 17 maja

Rano spotkanie w szkole - powitanie, prezentacja, chwila wspomnień i pokaz slajdów z ubiegłorocznej wizyty polskiej grupy w Hiszpanii. Później zwiedzanie szkoły (na widok hali sportowej chłopcom błyszczą oczy), oraz spacer po Pułtusku. Przewodnikami (anglojęzycznymi) są polscy uczniowie, fotoreporterem grupy Martynka.

W trakcie spaceru odwiedzamy pułtuski Ratusz. Z polsko-hiszpańską grupą spotykają się władze miasta w osobach burmistrza, p. W. Dębskiego i z-cy burmistrza, p. Z. Kowalewskiego.

Dzień kończymy wizytą w gościnnych progach sali bankietowej "Natalia" w Pniewie. Jesteśmy przyjmowani iście po królewsku. Gospodarze serwują nie tylko przeróżne smakołyki polskiej kuchni (prezentacja polskich smaków), ale też przygotowują wspaniałą niespodziankę – występ sztukmistrza.

Dzień 3. / środa, 18 maja

Dzisiaj naukowo - rekreacyjna wyprawa do Warszawy. W centrum Nauki Kopernik odkrywamy w sobie potencjał naukowy. Później relaks w kręgielni.

Dzień 4. / czwartek, 19 maja

Zwiedzamy Lublin. Stare Miasto, Bramę Krakowską, zamek, lubelskie podziemia, Kaplicę św. Trójcy to tylko niektóre z zabytków uwiecznione w tym dniu przez obiektywy aparatów fotograficznych.

Dzień 5. / piątek, 20 maja

Od rana pracujemy w szkole nad projektem. Następnie, odpowiadając na zaproszenie dyrekcji LO im. Piotra Skargi, udajemy się z wizytą do tej najstarszej pułtuskiej szkoły. Późnym popołudniem spotykamy się na przystani Domu Polonii. Będziemy pływać gondolami. Podczas rejsu podziwiamy nadnarwiańskie krajobrazy. Nasi goście są nimi zauroczeni. Po rejsie spacerujemy po zamkowym dziedzińcu i wykonujemy pamiątkowe zdjęcia. Cudowne popołudnie. Zwłaszcza, że pogoda nam sprzyja.

Dzień 6. , 7. / sobota, niedziela,  21- 22 maja

Dwa weekendowe dni hiszpańska młodzież spędza ze swoimi polskimi rodzinami. Atrakcje? Przeróżne, min. wycieczka do Krakowa, wyjazd do Warszawy, ognisko, piknik, rodzinna uroczystość. Wrażenia ? Odczucia ?

Pytana przez opiekunów hiszpańska młodzież odpowiada: "Czujemy się kochani, wręcz uwielbiani", "Jak u mamy".

Dzień 8. / poniedziałek, 23 maja

Jedziemy do Torunia – miasta Kopernikiem i piernikami słynącego. Z Pułtuska wyjeżdżamy żegnani deszczem, odgłosami burzy i … obdarowani przez mamę Patrycji ogromną torbą drożdżówek. Toruń wita nas wspaniałą pogodą. Przed nami wiele atrakcji, najpierw terminujemy w Muzeum Piernika – skąd wychodzimy z upieczonymi przez siebie ciasteczkami. Później rejs po Wiśle. Z pokładu statku podziwiamy piękną panoramę miasta. Po najpiękniejszych zakątkach Torunia oprowadza nas anglojęzyczny przewodnik (wszak językiem projektu jest język angielski). Ostatnim punktem programu jest pokaz w planetarium. Do Pułtuska wracamy późnym wieczorem.

Dzień 9. / wtorek, 24 maja

Dzisiaj ponownie odwiedzamy stolicę. Tym razem podziwiamy warszawskie zabytki (Pałac na Wodzie, Belweder, Starówkę …) oraz udajemy się na pamiątkowe zakupy.

Dzień 10. / środa, 23maja

Aż trudno uwierzyć, że to już ostatni dzień wizyty hiszpańskiej grupy w Pułtusku. Przed południem spotkanie w szkole, zakończenie prac nad projektem, jego oficjalne podsumowanie, rozdanie certyfikatów uczestnikom, pamiątkowe zdjęcia, upominki, pożegnalny obiad i … morze łez, uścisków.

To ostatnie wspólne chwile z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi. Ok. godz. 14.00 podjeżdża autokar. Przyjeżdżają polscy rodzice, by pożegnać swoje hiszpańskie dzieci. Czas się rozstać.

Znów morze łez, góry uścisków.

Zakończyła się wizyta, zakończył się dwuletni polsko – hiszpański projekt. Pozostały nowe doświadczenia, umiejętności, wspaniałe przeżycia, wrażenia i wspomnienia.

 

Dyrekcja i realizatorzy projektu Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Klaudyny Potockiej  bardzo serdecznie dziękują za użyczenie gościny hiszpańskiej młodzieży, otoczenie jej iście rodzicielską opieką, życzliwością oraz ogromną pomoc i wsparcie w realizacji zadań projektu Państwu: Dorocie i Dariuszowi Żebrowskim, Katarzynie i Hubertowi Sieńkowskim, Annie i Krzysztofowi Iwańskim, Katarzynie i Pawłowi Miłoszewskim, Beacie i Sławomirowi Makowskim, Elżbiecie i Janowi Sadowskim, Barbarze i Andrzejowi Grąbczewskim, Renacie i Markowi Jadackim, Annie i Wojciechowi Zawadkom, Ewie i Arturowi Siarkowskim, Renacie i  Arturowi Salamon, Małgorzacie i  Jerzemu Karasiewiczom, Agacie i Tomaszowi Zawadzkim, Małgorzacie i  Pawłowi Pawlikowskim, Renacie i Krzysztofowi Złotkowskim, Annie i  Jackowi  Borek, Annie i Sławomirowi Kachel, Pawłowi  Rupińskiemu, Marzenie i Kazimierzowi Królom, Hannie i  Adamowi  Trojgo, Barbarze i Wiesławowi Trzcińskim, Małgorzacie i Tomaszowi Suskiewicz.

O szkole

szkola-obraz

Budynek szkoły stoi w północnym krańcu wyspy będącej ośrodkiem najstarszej części miasta. Usytuowany jest przy uliczce otaczającej z trzech stron monumentalną bryłę orientowanej kolegiaty, która stanowi północne zamknięcie wydłużonego rynku.

Więcej...

Patron szkoły

klaudyna

Klaudyna Potocka urodziła się 27 sierpnia 1801 roku w Kórniku, jako córka Ksawerego i Justyny z Dzieduszyckich. Urodziła się w małym domku. Dziś ten pierwszy po lewej stronie budyneczek przyzamkowy, sympatycznie nazywany „Klaudynówką"

Więcej...

Polecane strony

logoPultuskszkola z klasasocrates-comenius

logo-seoZapraszamy do zapoznania się z raportem z ewaluacji szkoły w ramach programu System Ewaluacji Oświaty.

Więcej...